Prawidłowe badanie w ciąży to klucz do zdrowego malucha. To wtedy możemy zdiagnozować wiele różnych stanów i chorób, pomimo że dziecko jeszcze nie urodziło się, albo po prostu sprawdzić, czy wszystko idzie zgodnie z planem. W ciąży kobieta powinna unikać używania się alkoholu oraz wszystkich tych substancji, które mogą uszkodzić jej organizm lub zagrażają dziecku.

Chcąc, aby Twoje dziecko było zdrowe, odpowiednie jego żywienie jest kluczowe. Odpowiednia podaż witamin i mikroelementów może zapobiec rozwojowi wielu chorób. Opracowane w latach 2004 – 2021 rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie badań kobiet w okresie ciąży mają przede wszystkim dostarczyć informacji, jakie badania są obowiązkowe i zalecane. Specyficzny rodzaj badania prenatalnego pozwala wykryć określone wady genetyczne płodu. Badania te mogą być wykonane między 11 a 20 tygodniem ciąży.

W 12. tygodniu ciąży położna lub lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, badanie piersi oraz rozmowę z rodziną i konsultację z pediatrycznym bądź neonatologiem. Pomiar ciśnienia krwi i masy ciała pozwala na śledzenie zmian w organizmie kobiety w ciąży. Kobieta w ciąży podczas swoich wizyt wykonuje pomiary ciśnienia krwi, odczytuje skład moczu, a także mogą być przeprowadzone badania ultrasonograficzne (USG).

Badanie krwi przyszłej mamy w czasie ciąży pozwala na określenie grupy i Rh krwi (o ile ciężarna nie posiada odpowiednio udokumentowanego badania). Aby wykluczyć cukrzycę, najczęściej zleca się przeprowadzenie podstawowego badania diagnostycznego: tzw. antygenu wysokiego ryzyka (HbA1C). Jest to oznaczenie stosunku glukozy na czczo do glukozy po 4 godzinach od jej spożycia (W A1C).

Badania prenatalne

W grupie kobiet planujących ciążę istnieje wysoki ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Badania prenatalne umożliwiają diagnozę ewentualnych i wczesnych nieprawidłowości u płodu. Ultrasonografia jest badaniem wykonywanym w ciąży. Podczas badania wykorzystywany jest ultradźwięk, który pozwala na oznaczenie rozmiaru płodu, a także układu czaszki, przepływu krwi, hormonów, narządów wewnętrznych i stanu tkanek.