Wentylacja jest nieodłącznym elementem każdego budynku. Dzięki odpowiedniemu systemowi wentylacyjnemu, zapewniamy sobie świeże powietrze oraz komfortowe warunki wewnątrz pomieszczeń. W dzisiejszych czasach technologie wentylacji są stale rozwijane i udoskonalane, aby sprostać coraz większym wymaganiom użytkowników.

System mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła

Jedną z najnowocześniejszych technologii wentylacyjnych stosowanych obecnie w budynkach jest system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła (MVHR). Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w nowych domach energooszczędnych, gdzie izolacja termiczna jest na bardzo wysokim poziomie.

Działanie MVHR polega na wykorzystaniu odpadowego ciepła ze zużytego powietrza do ogrzewania świeżego powietrza wprowadzanego do budynku. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie stałej temperatury we wnętrzu bez konieczności ciągłego nagrzewania lub chłodzenia go przez klimatyzację.

Ponadto, dzięki filtrom zamontowanym w systemie MVHR, możemy mieć pewność że dostarczone do naszego mieszkania powietrze będzie wolne od kurzu i alergenów – co ma szczególne znaczenie dla osób cierpiących na alergie.

Wentylacja grawitacyjna

Jedną z najprostszych i najtańszych technologii wentylacji jest wentylacja grawitacyjna. Polega ona na naturalnym przepływie powietrza przez otwory w ścianach lub oknach, bez użycia urządzeń mechanicznych. Jest to rozwiązanie często stosowane w starszych budynkach, jednak ze względu na niską wydajność nie jest już tak popularne jak kiedyś.

Niestety, wentylacja grawitacyjna ma wiele wad – głównie brak możliwości regulacji ilości dostarczanego powietrza oraz utrudnione usuwanie wilgoci z pomieszczeń. W przypadku nowoczesnych domów o wysokiej izolacji termicznej może również prowadzić do nadmiernego nagrzewania się wnętrz podczas letnich upałów.

Dlatego też coraz więcej właścicieli decyduje się na modernizację swojej instalacji wentylacyjnej i wymienia ją na bardziej efektywny system MVHR lub rekuperatorowy (o którym będzie mowa poniżej).

Rekuperatory

Kolejną innowacyjną technologią wentylacyjną są rekuperatory – czyli urządzenia służące do odzyskiwania energii cieplnej z odpadowego powietrza. Dzięki nim możliwe jest ogrzewanie świeżego powietrza wprowadzanego do budynku bez konieczności użycia dodatkowego źródła ciepła.

Rekuperatory są szczególnie przydatne w domach jednorodzinnych, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej lub innych paliw kopalnych. W takim przypadku można wykorzystać np. energię słoneczną lub biomasę jako źródło ciepła dla rekuperatora.

Ponadto, dzięki zastosowaniu filtrów HEPA (High Efficiency Particulate Air), rekuperatory zapewniają bardzo wysoką jakość powietrza – co jest istotne zwłaszcza dla osób zmagających się z alergiami czy astmą.

Kontrolowane wentylacje hybrydowe

Ostatnią technologią o której warto wspomnieć są kontrolowane wentylacje hybrydowe. Są to systemy łączące zalety MVHR i tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej – pozwalają na regulację ilości dostarczanego oraz odprowadzanego powietrza w sposób automatyczny lub ręcznie przez użytkownika.

Dzięki temu możemy dopasować pracę instalacji do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji, a także zmniejszyć zużycie energii elektrycznej poprzez wyłączenie urządzenia gdy nie jest ono potrzebne (np. w nocy).

Warto również wspomnieć, że kontrolowane wentylacje hybrydowe są stosunkowo łatwe w montażu i nie wymagają dużych nakładów finansowych – dlatego też coraz częściej wykorzystywane są w nowo budowanych domach.

Zakończenie

Jak widzimy, technologie wentylacji stale się rozwijają i dostosowują do zmieniających się potrzeb użytkowników. Dzięki temu możemy cieszyć się lepszą jakością powietrza we wnętrzu naszych mieszkań oraz oszczędnością energii elektrycznej. Warto zwrócić uwagę na rodzaj instalacji wentylacyjnej już podczas planowania budowy lub modernizacji swojego domu – aby zapewnić sobie komfortowe warunki życia przez wiele lat.