Jak zadbać o skórę w okolicach oczu?

Skóra wokół naszych oczu jest jedną z najdelikatniejszych i najbardziej narażonych na szkodliwe czynniki części ciała. Jest to również obszar, który szybko ujawnia objawy starzenia się, takie jak zmarszczki, opuchlizna czy ciemne kręgi pod oczami. Dlatego ważne jest odpowiednie dbanie o tę delikatną okolicę twarzy już od młodości.

Zadbaj o nawilżenie

Nawilżenie jest kluczowe dla zachowania zdrowej i pięknej skóry wokół oczu. W tym celu warto stosować kremy lub serum specjalnie przeznaczone do pielęgnacji tej części twarzy. Wybierając produkt pamiętajmy, aby był on lekki i nie zawierał silnych substancji drażniących oczy.

Dobrze nawilżyć skórę można także poprzez picie dużej ilości wody oraz spożywanie pokarmów bogatych w witaminy A,C,E oraz kwasy omega-3. Te elementy pomagają utrzymać prawidłowy poziom wilgoci we wszystkich warstwach skóry.

Ponadto warto unikać długotrwałego przebywania w suchym powietrzu (np. przy komputerze) oraz używać nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach, gdzie przebywamy najczęściej.

Delikatność jest kluczem

Jak już wspomnieliśmy, skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wymaga szczególnej troski. Dlatego należy unikać zbyt silnego pocierania lub rozciągania tej części twarzy podczas demakijażu czy aplikacji produktów pielęgnacyjnych. Zamiast tego warto delikatnie rozcierać krem lub serum palcami za pomocą lekkich ruchów okrężnych.

Ponadto pamiętajmy także o wybieraniu odpowiednich kosmetyków do makijażu – najlepiej te bez dodatkowych substancji zapachowych oraz niezawierające alkoholu, który może wysuszyć naszą skórę.

Kolejną ważną rzeczą jest regularne zmienianie gąbeczek czy pędzelków używanych do nakładania kosmetyków na oczy. W ten sposób unikniemy przenoszenia bakterii i innych szkodliwych czynników na naszą delikatną skórę.

Zwróć uwagę na dietę

Nasze codzienne odżywianie ma ogromny wpływ na stan naszej skóry, również tej wokół oczu. Aby zadbać o jej zdrowy wygląd warto spożywać produkty bogate w antyoksydanty, takie jak owoce i warzywa. Są one nie tylko korzystne dla naszego organizmu, ale także pomagają zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się skóry.

Ponadto warto unikać nadmiernego spożywania soli oraz cukru, które mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie i prowadzić do opuchlizny pod oczami.

Zadbaj o sen

Niewyspanie może mieć negatywny wpływ na wygląd naszej skóry – szczególnie tej w okolicach oczu. Dlatego ważne jest regularnie odpoczywać i starać się spać minimum 7-8 godzin dziennie. W ten sposób zapewnimy sobie zdrowe odprężenie oraz pozwolimy naszemu ciału regenerować się po całym dniu aktywności.

Zastosuj naturalną maskę

Jednym ze sposobów na zadbanie o delikatną skórę wokół oczu jest stosowanie domowych masek wykonanych z naturalnych produktów. Możemy np. pokroić ogórka lub ugotowanego jaja na plasterki i przyłożyć je do zamkniętych powiek przez kilka minut – to pomoże zmniejszyć obrzęki oraz uczucia zmęczenia czy pieczenia podczas alergii sezonowej.

Inna opcja to zastosowanie maseczki z siemienia lnianego – wystarczy zmieszać łyżkę nasion ze szklanką wody i pozostawić na kilka godzin. Następnie odcedzić, a powstałą galaretkę nakładać na skórę pod oczami przez około 15 minut.

Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać z częstotliwością stosowania takich masek – raz lub dwa razy w tygodniu będzie wystarczające.

Zadbana skóra wokół oczu jest kluczem do pięknej i zdrowej twarzy. Warto pamiętać o regularnym nawilżaniu oraz delikatności przy aplikacji kosmetyków czy demakijażu. Dodatkowo dbanie o odpowiednią dietę, sen oraz stosowanie naturalnych masek może pomóc utrzymać tę delikatną okolicę twarzy w dobrym stanie przez wiele lat.