Skuteczne porady dla skóry suchej

Często zmagasz się ze szorstką, napiętą i łuszczącą się skórą? To oznaka, że twoja cera jest sucha. Niezależnie od tego czy masz taki typ skóry od urodzenia czy też pojawił się on w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji lub czynników zewnętrznych, ważne jest abyś odpowiednio zadbała o swoją cerę. W tym artykule znajdziesz kilka sprawdzonych porad, które pomogą Ci poprawić kondycję swojej suchej skóry.

Zadbaj o nawilżenie

Nawilżanie to kluczowy element w pielęgnacji suchej skóry. Sucha cera potrzebuje regularnego dostarczania jej wilgoci oraz utrzymania jej na powierzchni naskórka. Dlatego warto wybierać kosmetyki bogate w substancje nawilżające takie jak kwas hialuronowy czy gliceryna.

Pamiętaj również o codziennym stosowaniu kremu nawilżającego po umyciu twarzy oraz przed nałożeniem makijażu. Wybierając produkt do pielęgnacji twarzy zwracaj uwagę na jego formułę – unikaj alkoholu i silikonów, ponieważ mogą one dodatkowo wysuszać Twoją cerę.

Dodatkowo, warto pamiętać o nawadnianiu organizmu od wewnątrz poprzez picie odpowiedniej ilości wody – około 2 litrów dziennie. To pozwoli utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry.

Unikaj agresywnych produktów

Sucha skóra jest szczególnie delikatna i podatna na działanie szkodliwych substancji zawartych w kosmetykach. Dlatego unikaj używania produktów z alkoholem, silikonami czy też mocnymi detergentami. Zwracaj uwagę również na etykiety i wybieraj produkty przeznaczone specjalnie dla suchej cery lub oznaczone jako „delikatne” lub „bezzapachowe”.

Ponadto, staraj się ograniczać stosowanie peelingu do raz lub dwa razy w tygodniu oraz nie przesadzaj z częstotliwością mycia twarzy – wystarczy raz dziennie wieczorem aby usunąć makijaż i zabrudzenia.

Należy także uważać przy wyborze toniku – lepiej unikać tych zawierających alkohol, a postawić na łagodniejsze formuły np. oparte na hydrolatach roślinnych.

Zastosuj oleje naturalne

Oleje są doskonałym sposobem na pielęgnację suchej skóry. Bogate w kwasy tłuszczowe i witaminy, pomagają one zmiękczyć skórę oraz zapewnić jej odpowiednie odżywienie.

Warto wybierać oleje o lekkiej konsystencji takie jak jojoba czy arganowy, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają uczucia ciężkości na twarzy. Możesz stosować je samodzielnie lub dodawać do swojego ulubionego kremu nawilżającego dla jeszcze większego efektu.

Pamiętaj o filtrze UV

Niezależnie od pory roku, ważne jest aby chronić swoją skórę przed promieniowaniem UV. Dlatego warto wybrać kosmetyki zawierające filtr SPF – nawet podczas pochmurnych dni nasza cera narażona jest na szkodliwe działanie słońca.

Dobrym rozwiązaniem są również bazy pod makijaż z filtrem UV lub specjalne mleczka przeciwsłoneczne przeznaczone do stosowania pod makijażem. Pamiętaj jednak aby nakładać produkt co kilka godzin ponieważ jego działanie ulega osłabieniu przez kontakt ze światłem słonecznym oraz potem i sebum produkowanym przez naszą skórą.

Zakończenie

Sucha skóra może być problematyczna ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy poprawić jej kondycję i cieszyć się piękną, zdrową cerą. Pamiętaj o regularnym nawilżaniu, unikaj agresywnych produktów oraz stosuj naturalne oleje aby dostarczyć swojej skórze niezbędnych substancji odżywczych. Nie zapominaj również o filtrze UV – to ważny element w codziennej pielęgnacji suchej skóry.

Zastosowanie powyższych porad pozwoli Ci zadbać o swoją suchą skórę i przywrócić jej odpowiednie nawilżenie oraz blask. Pamiętaj jednak że każda cera jest inna więc warto eksperymentować z różnymi kosmetykami aby znaleźć te najlepiej działające dla Ciebie.