Rekuperacja – czyli system wentylacji z odzyskiem ciepła wykorzystuje ciepło wytworzone w poszczególnych pomieszczeniach (lub z powietrza zewnętrznego) do ogrzania napływającego świeżego powietrza. Energooszczędny budynek odzyskuje co najmniej 75% ciepła, które jest tracone i ponownie wykorzystuje je w procesie wentylacji. Oznacza to, że jest mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie, co w rezultacie zmniejsza emisję dwutlenku węgla.

Rekuperacja – co to jest wentylacja mechaniczna?

Rekuperacja (Wentylacja Mechaniczna z Odzyskiem Ciepła) jest wysoce efektywnym „zielonym” systemem usuwania zużytego powietrza i zanieczyszczeń z domu. Wykorzystując odzysk ciepła, zapewnia on doskonałą wentylację dla całorocznego komfortu.

Powietrze przechodzi do domu przez jednostkę odzysku ciepła, gdzie jest filtrowane i wysyłane na zewnątrz, podczas gdy ciepłe powietrze jest usuwane z pomieszczeń, ogrzewane przez energooszczędny i czysty gazowy kocioł kondensacyjny wykorzystujący ciepło ze spalin urządzeń paliwowych. Przefiltrowane powietrze jest następnie dostarczane do pomieszczeń. Dzięki temu nie dochodzi do „mieszania się” niskiej jakości gorącego i zimnego powietrza, lecz do stałego dopływu świeżego, przefiltrowanego powietrza. Utrzymuje to również wysoki poziom komfortu dla mieszkańców.

Kluczowym pojęciem w nowoczesnej wentylacji jest wymiennik ciepła, który pozwala odzyskać wytworzone ciepło i wykorzystać je później w budynku. Wymiennik ciepła jest zwykle instalowany w szafce wentylacyjnej lub w innym miejscu w systemie grzewczym. Ciepło może być również odzyskiwane z wychodzącego powietrza wentylacyjnego, dzięki czemu ogrzewanie staje się bardziej efektywne. Odzysk ciepła może być osiągnięty poprzez wentylację z odzyskiem ciepła, system wentylacji mechanicznej, który wymaga źródła powietrza zewnętrznego podłączonego do tylnej części wentylatora wyciągowego.

Rekuperacja – jak jest zbudowana?

System odzysku ciepła z powietrza wywiewanego składa się z kolektora, kryzy, wentylatorów liniowych i wężownic z wymiennikiem ciepła, które są połączone z dwoma wężami wlotowymi. Kiedy wentylator jest włączony, nawet w warunkach, gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa niż temperatura powietrza wewnętrznego, chłód jest utrzymywany w budynku.

Po zainstalowaniu, zużycie energii przez rekuperację jest minimalne. Jego system zmiennych przepływów i duży otwór nawiewny minimalizują straty ciśnienia w całym domu. W środowisku miejskim, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest często wysoki, świeże powietrze z zewnątrz może być doprowadzone do sieci kanałów wywiewnych.

Kiedy warto zamontować rekuperację?

Rekuperacja jest energooszczędną alternatywą dla konwencjonalnych systemów ogrzewania i chłodzenia. W domach i budynkach z jednym lub większą ilością przecieków powietrza, gdzie wymiana powietrza na godzinę (ACH) > 3, systemy rekuperacji mogą drastycznie zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie, obniżając tym samym koszty energii w domu. I odwrotnie, w szczelnych lub dobrze uszczelnionych domach i budynkach, rekuperatory usuwają nadmiar wilgoci, która może powodować rozwój pleśni w środowiskach o wysokiej wilgotności.

Rekuperator jest jednym z najbardziej kompletnych pakietów dostępnych w celu poprawy jakości powietrza, komfortu i efektywności energetycznej domu. Zmniejszenie infiltracji znacząco poprawia potencjalne korzyści dla zdrowia i komfortu domu w odniesieniu do wymagań ogrzewania i chłodzenia, poprzez poprawę komfortu termicznego, jak również redukcję niepożądanego hałasu z zewnątrz.