Gruntowe pompy ciepła (GSHP) są jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska metod ogrzewania domu. Wymagają o wiele mniej energii do działania niż tradycyjne systemy grzewcze zasilane paliwami kopalnymi, a w wielu przypadkach mogą zaoferować darmowe dodatkowe ogrzewanie z odnawialnych zasobów geotermalnych. Oto jak one działają. Typowy całkowity koszt systemu dla nowo zainstalowanej gruntowej pompy ciepła zaczyna się od około 40000zł, ale różni się w zależności od lokalizacji i projektu domu. Ta liczba może, ale nie musi zawierać kosztu wymiany Twojego starego systemu. Będziesz również potrzebował rocznej umowy konserwacyjnej, aby utrzymać system pracujący jak najlepiej.

Gruntowa pompa ciepła – co to jest?

Prawdopodobnie słyszałeś o gruntowych pompach ciepła, ale jeśli nie wiesz, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Twojego domu, możesz stracić ogromne korzyści, jakie te systemy mogą przynieść. Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię z ziemi do ogrzewania i chłodzenia Twojego domu. W niektórych krajach, takich jak USA, są one znane jako „ogrzewanie geotermalne” i wykorzystują ten sam naturalny proces ogrzewania z ziemi, który utrzymuje ciepło w naszym świecie.

System gruntowej pompy ciepła wykorzystuje ziemię jako darmowy zasób naturalny, pobierając spod ziemi energię, która w przeciwnym razie uciekłaby i zamieniła się w ciepło. Pierwszym etapem systemu gruntowej pompy ciepła jest zatopienie w ziemi głębokich, wąskich studni o głębokości do 50m. W studni układane są rury, przez które pompowana jest woda. Podczas przechodzenia przez ziemię rury pobierają energię cieplną. Schłodzona woda z centrum ziemi jest następnie pompowana przez wymiennik ciepła, zanim trafi do zbiornika magazynującego.

Sposób działania gruntowej pompy ciepła jest prosty: Pompa wykorzystuje energię elektryczną do przemieszczania wody przez rury, które są wypełnione żwirem lub innymi materiałami pochłaniającymi ciepło. Następnie pompa doprowadza podgrzaną wodę z powrotem przez dom do wymiennika ciepła, który przekazuje naturalne ciepło ziemi do Twojego domu.

Czy warto montować gruntową pompę ciepła?

Gruntowa pompa ciepła działa na zasadzie pobierania ciepła z ziemi poprzez sieć rur zakopanych w ogrodzie i wtłaczania go do Twojego domu. Oznacza to, że kiedy na zewnątrz jest zimno, ziemia będzie ciepła. Energia, która jest wydobywana z ziemi podczas letnich miesięcy jest następnie wykorzystywana do ogrzewania Twojego domu. Systemy źródeł gruntowych mogą również zapewnić ogrzewanie pomieszczeń, ciepłą wodę, a nawet klimatyzację dla Twojego domu w cieplejszych miesiącach.

Gruntowe pompy ciepła mogą być efektywne w ogrzewaniu, mogą także dostarczać gorącą wodę i chłód. Są niskoemisyjne, ponieważ wytwarzają ciepło z energii odnawialnej (Ziemia jest jednym wielkim akumulatorem termicznym!) Gruntowe pompy ciepła są łatwe do zainstalowania, są bardzo czyste i ciche.

Szacuje się, że 58% strat ciepła w Wielkiej Brytanii odbywa się przez ziemię – Dlaczego nie miałoby być tak w Polsce?! Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, systemy gruntowych pomp ciepła mogą izolować ciepło w Twoim domu, aby zapewnić Ci tańsze i bardziej ekologiczne ogrzewanie. Mogą one również działać w oparciu o odnawialne źródła ciepła, co może pomóc Ci zmniejszyć Twój ślad węglowy.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Pętla gruntowa jest zakopana w serii otworów, które zostały wykopane ręcznie lub maszynowo w pobliżu jednostki geotermalnej. Ciepło jest absorbowane przez wodę (niezamarzającą) i wchodzi do systemu. Wymiennik ciepła wymienia to ciepło w jednostkach pompy ciepła. To ciepło jest następnie przekazywane do twojego systemu wodno-parowego i generuje twoją ciepłą wodę użytkową.

Ciepło jest następnie przekazywane do systemu grzewczego Twojego domu. Gruntowa pompa ciepła może podnieść temperaturę z ziemi do około 50°C, choć im bardziej podgrzejesz wodę, tym więcej energii elektrycznej zużyjesz. Ciepło to możesz wykorzystać w kaloryferach, do podgrzewania wody lub w systemie ogrzewania podłogowego.