Terapia laserowa to stosunkowo nowa technika medyczna wykorzystująca impulsy światła o niskiej intensywności do leczenia niektórych stanów i chorób. Terapia laserowa niskiego poziomu, jak jest powszechnie znana, jest rodzajem terapii polegającej na nakładaniu na skórę diody elektroluminescencyjnej lub światła (LED) lub światła ultrafioletowego. Czasami zamiast światła używa się ultradźwięków. Zabieg ten nazywa się fototerapią.

Terapie laserowe

Ultradźwięki są pomocne w wielu rodzajach problemów zdrowotnych, w tym w nowotworach, infekcjach oraz przewlekłym bólu i sztywności. Można go również stosować na zdrową tkankę, aby przyspieszyć gojenie i naprawić uszkodzoną tkankę. Lasery o niskiej intensywności lub diody elektroluminescencyjne (LED) są nakładane na skórę w celu zabicia lub usunięcia stanu zapalnego lub zmniejszenia przewlekłego stanu zapalnego. Twierdzi się, że terapia laserowa może przynieść ulgę w takich dolegliwościach, jak przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów (reumatoidalne zapalenie stawów), egzema, opryszczka, owrzodzenia skóry, łuszczyca i inne.

Niektórzy badacze są szczególnie zainteresowani możliwością laseroterapii w leczeniu niektórych ostrych schorzeń. Te metody leczenia mogą być szczególnie skuteczne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, choroby powodującej silny ból i obrzęk, zwykle występującą w kolanach i biodrach. Metoda ta może również okazać się szczególnie skuteczna w leczeniu innych postaci nieswoistego zapalenia jelit (IBD), w tym choroby Leśniowskiego-Crohna.

Terapię laserową można zastosować u różnych pacjentów na różne sposoby. Podczas gdy pewne długości fal są bardziej skuteczne w zmniejszaniu stanu zapalnego, niektóre długości fal są bardziej skuteczne w ogólnej poprawie jakości życia. Na przykład długości fal, które są najbardziej skuteczne w łagodzeniu bólu kolana, to światło niebieskie, światło widzialne i światło ultrafioletowe. Każdy z nich ma inną rolę w leczeniu różnych objawów i łagodzeniu dyskomfortu. Niektóre osoby mogą wymagać więcej niż jednego rodzaju leczenia, aby odpowiednio leczyć ich schorzenia.

Niebieskie światło lasera

Na przykład niebieskie światło jest dobre w łagodzeniu bólu, ponieważ pomaga organizmowi szybciej się wyleczyć. Zmniejszając stan zapalny, niebieskie światło powoduje głębszy przepływ tlenu do tkanek. Dzięki temu tlen i składniki odżywcze mogą dotrzeć do wcześniej zablokowanych obszarów, poprawiając stan pacjenta. Takie podejście jest szczególnie przydatne dla osób, które doświadczają przewlekłego bólu pleców. Przewlekły ból pleców jest powszechny wśród osób z nieswoistym zapaleniem jelit, ponieważ stan zapalny nasila się, a mięśnie stają się sztywniejsze. Zwiększony przepływ krwi spowodowany terapią laserową łagodzi ten przewlekły ból, umożliwiając pacjentom swobodne poruszanie się.

Laser a nieswoiste zapalenie jelit

Niektórzy naukowcy badają również zastosowanie laserów w leczeniu nieswoistego zapalenia jelit. FDA zatwierdziła stosowanie laserów w leczeniu kilku różnych schorzeń, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów. Jednak nadal istnieją pewne obawy dotyczące możliwych skutków ubocznych w tym obszarze. Wiele badań, w których oceniano wpływ laseroterapii na nieswoiste zapalenie jelit, dotyczyło zdrowych dorosłych, których układ odpornościowy nie jest dotknięty w takim samym stopniu podczas terapii laserowej, jak pacjenci z nieswoistym zapaleniem jelit.

Ponadto wielu badaczy jest zaniepokojonych bezpieczeństwem terapii laserowej w przypadku nieswoistego zapalenia jelit, ponieważ nie wydaje się ona powodować żadnych znaczących skutków ubocznych, gdy jest podawana przez licencjonowanego lekarza. Pacjenci mogą uzyskać znieczulenie miejscowe lub sedację na sesje laseroterapii, chociaż nie ma doniesień o incydentach działań niepożądanych występujących w trakcie zabiegu. Chociaż pacjenci mogą odczuwać lekkie pieczenie lub mrowienie w okolicy leczonej laserem, jest to na ogół łagodne i zwykle ustępuje po około trzydziestu minutach. Pacjent powinien mieć świadomość, że chociaż miejscowy środek znieczulający może chwilowo złagodzić ból, prawdopodobnie będzie później musiał założyć nebulizator, który zapewnia strumień leku zapewniający stałą ulgę.

Lasery ultradźwiękowe i pulsacyjne lasery barwnikowe są również stosowane w leczeniu chorób zapalnych jelit i mogą być łączone z terapią laserową w celu uzyskania większej ulgi w bólu IBD. Te typy laserów można również łączyć z laseroterapią w celu wymiany stawów lub innymi rodzajami operacji plastycznych i mogą pomóc pacjentom osiągnąć długoterminowe korzyści zdrowotne. Obecnie istnieje kilka firm zajmujących się opracowywaniem nowych i ulepszonych laserów do leczenia nieswoistych chorób jelit, a pacjenci mogą wybierać spośród szerokiej gamy dostępnych produktów. Wiele z tych firm przechodzi obecnie badania kliniczne dotyczące łagodzenia bólu żołądkowo-jelitowego, stawów i rzepki.